RockSerwis.FM
/ftp/8/147/[713875]_Lizard-Magazyn-nr-29.jpg
Nr 29/2018
 
wysyłka w ciągu: 24h 
 
15.06.2018
KS 14.99 zł
 
 
artykuł dostępny "od ręki"
 
Wydawca: AUDIO CAVE
ISSN2082-4432(06_18)
 
 

Klienci, którzy kupili ten artykuł, wybrali też:


 • LIZARD
  Nr 31/2018

 • LIZARD
  Nr 28/2018

 • LIZARD
  Nr 30/2018

 • LIZARD
  Nr 27/2017

 • LIZARD
  Nr 23/2016

 • LIZARD
  Nr 18 (1/2015)

 • LIZARD
  Nr 26/2017

 • LIZARD
  Nr 19 (2/2015)

 • AIRBAG
  All Rights Removed

 • LUNATIC SOUL
  Walking On A Flashlight Beam (CD+DVD) (digipak)

 • LIZARD
  Nr 24 (2017)

 • LIZARD
  Nr 20 (2/2015)

 • BLACKFIELD
  V (digibook) (CD+BD)

 • AIRBAG
  Identity

 • MELLER GOŁYŹNIAK DUDA
  Breaking Habits (media book)
 
 

Mamy czerwiec, więc przyszła pora na kolejny numer, dwudziesty dziewiąty numer „Lizarda”. Tym razem na okładce niespokojny duch muzyki rockowej – Lou Reed, któremu wewnątrz magazynu poświęciliśmy aż 12 stron. A co prócz tego? Spis treści prezentuje się następująco:

W rubryce Polska Scena Vintage Fryderyk Nguyen przybliża zespół Lonker See.

Rubryka koncertowa w tym numerze składa się z trzech elementów: Jazz Art Festival, Jean Luc Ponty oraz The Magic Of Santana.

Billy Ritchie z zespołu Clouds, który położył podwaliny pod rocka progresywnego, opowiada w rozmowie z Krzysztofem Opalskim m.in. o szalonych latach 60., o swojej zawiłej relacji z Davidem Bowie oraz o tym, jak jego gra na instrumentach klawiszowych wpłynęła na Keitha Emersona.

Tomasz Gwinciński jest na polskiej scenie muzycznej postacią nietuzinkową. I choć jego dorobek zna tylko niewielka grupa słuchaczy, to jednak bogactwo tej muzyki olśniewa. O niezwykle ciekawych projektach (m.in. Trytony, Maestro Trytony) bydgoskiego muzyka wnikliwie opowiada Witold Zimowski.

Dorobek zespołu Marillion dzieli się na dwa etapy – z Fishem i z Hoghartem. Który z nich pisał ciekawsze teksty? Lirykę Marillion przeanalizował Piotr Kopka.

W latach 70. czeska frakcja muzyczna ostro namieszała na niemieckim podwórku. Zespół Emergency pozostawił po sobie kilka płyt, które wpisują się w kanon muzyki krautrockowej. Nad dorobkiem tej formacji pochyla się Sebastian Chosiński.

The Human Beast nie zawojowali list przebojów. Zostawili jednak po sobie jedno fascynujące wydawnictwo zatytułowane Volume One, o którym przypomina Jakub Kozłowski.

Bakerloo z pewnością jest jednym z najbardziej znanych organizmów jednopłytowych. Jak formowała się kapela? Jak przebiegała rejestracja płyty? Co na niej można znaleźć? Historię formacji przybliża Piotr Chlebowski.

Po chwilowej pauzie wracamy do drobniejszch organizmów jednopłytowych – w tym rozdaniu przyszła pora na polską reprezentację. Wybrali i omówili: Marcin Bronhard, Bartosz Buhholz, Bartosz Leśniewski i Jacek Świegoda.

Pharoah Sanders, uczeń Johna Coltrane’a, pozostawił po sobie fascynujący dorobek solowy. W Kanonie Jazzowym Rafał Zbrzeski przedstawia jego niezapomniany album Karma.

Progresywny Rzecznik Ludu, czyli Patryk Antosiak i Jakub Szczepaniak wiodą spór dotyczący twórczości Klausa Schulze.

Lou Reed zawsze był nietuzinkowym gościem. I taka była też jego płyta Tansformer, którą na części pierwsze rozkłada Bartosz Buchholz.

Andy Warhol i Lou Reed z pewnością należeli do najbardziej fascynujących osobowości nowojorskiej bohemy lat 60. Rafał Zbrzeski opowiada o tej niełatwej relacji pomiędzy liderem The Velvet Underground a jednym z najważniejszych przedstawicieli pop-artu.

Schyłkowy dorobek uznanych artystów ze szkodą dla słuchaczy często przemyka niezauważony. Bartosz Buchholz przypomina najciekawsze płyty zarejestrowane przez Lou Reeda w XXI wieku.

Chick Corea / Return To Forever. W poprzednim numerze Aleksander Filipowski zgłębiał wczesny dorobek tego uznanego amerykańskiego pianisty. W bieżącym wydaniu przyszła pora na przypomnienie zespołu Return To Forever.

Electric Light Orchestra. Gerard Nowak wybiera swoją ulubioną dziesiątkę utworów z dorobku Elektryków.

O tym, dlaczego zespół Rainbow nie jest tylko cieniem Deep Purple opowiada Michał Chalota.

Nick Mason, perkusista zespołu Pink Floyd to najmniej znana postać tej kultowej kapeli. Jego rolę w zespole analizuje Piotr Chlebowski.

Recenzje płytowe: m.in. Lonker See, A Perfect Circle, Comus, The Doors.

Recenzje książkowe: m.in. Nick Cave, Jerzy Milian, Retromania.

Blast From The Past. Smakołyki dźwiękowe sprzed lat przybliża Błażej Budny.

Literatura sautée, czyli literatura i muzyka w felietonie Piotra Kopki.

Damian Bydliński i jego Lostland – Deptaj kaczkę ile sił, czyli strumień nieczystej świadomości.

Poradnik kupującego: Lou Reed. Dorobek artysty przegląda Rafał Zbrzeski.

Romana Makówka Photography: Andy Latimer.

 
 
 
 
LIZARD
Nr 29/2018
KS 14.99 zł